If you have the Total amount of hours for each item and you have the total
amount of pounds packaged for each item, then Hours divided by pounds will give
you the total amount of hours for each pound. From there you already had it, as
if you now multiply those hours for each pound by an hourly rate, you will have
the the total cost/price or whatever per pound for each item.
eg:-
100 hours in total spent on item a
5 pounds in total packaged for item a
Hours/Pounds gives you 100/5 = 20 hours per pound for item a
If hours cost you $8/hr, then each pound of item a will cost you 20hrs at $8/hr
= 20 * 8 = $160
Total cost for item a will be $160 * 5 pounds = $800
Sanity check is to take the 100 hrs in total and multiply by the hrly rate which
gives you 100 * $8 = $800
--
Regards
Ken....................... Microsoft MVP - Excel
Sys Spec - Win XP Pro / XL 97/00/02/03
----------------------------------------------------------------------------
It's easier to beg forgiveness than ask permission
![Smile :-) :-)](/styles/default/custom/smilies/smile.gif)
----------------------------------------------------------------------------
Jim said:
I'm trying to figure out the labor cost per pound per item number. If I have
Total labor hours for item (a) divided by total pounds packaged for item (a)
multiplied by what data? What should I multiply this by? Hourly rate?